zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 24. týden

Miroslav Táborský – průvodce pořadem Národní klenoty

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní klenoty Vila Tugendhat - srdce z onyxu
Tato vila představuje poslední velké dílo Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě, než se odstěhoval do USA. Vila byla vyprojektována v roce 1928 pro manželé Tugendhatovi, majitele brněnské textilky. Brněnská vila Tugendhat je jedinečné dílo meziválečné funkcionalistické architektury. Budova má tři podlaží a je zčásti zapuštěný do svažitého terénu. Konstrukci tvojí ocelový skelet nesoucí keramické stropy. Vysílání: 11.6., 22.00 hod., ČT1; Opakování: 12.6., ČT1.

Sedmero pilířů Stefana Milkova
Portrét sochaře, významného představitele generace dnešních padesátníků a člena proslulé výtvarné skupiny Tvrdohlaví, mapuje jeho život, který začal v Bohumíně, ovšem s kořeny sahajícími do Bulharska i do Polska, jeho inspirační zdroje i neustálé zápasy s hmotou i se sebou samým. Absolvent VŠUP v Praze v ateliéru profesora Malejovského prozatím urazil dlouhou cestu, plnou hledání. Vystavuje hodně v zahraničí, realizuje velké projekty pro veřejná prostranství. Zabývá se také aktivně hudbou, scénografií, malbou, grafikou, je vášnivý motorkář, prostě takový renesanční člověk 21. století. Věčný kluk s dlouhými šedivými vlasy a velkýma rukama klasického sochaře. Vysílání: 13.6., 04.55 hod., ČT2.

Televizní akademie Poklady Vatikánu (2/2)
Úlohy průvodce v Sixtinské kapli se někdy ujímá samotný papež. Stropní fresky vyprávějí příběhy ze Starého zákona. Jsou to výjevy, popisující stvoření světa Hospodinem. Na velebném výjevu s názvem Adamovo stvoření se vůbec poprvé v dějinách církve objevuje Bůh v lidské podobě. Postava nahého mladíka je tu zobrazena bez jakéhokoliv ostychu. Autorem tohoto mimořádného díla je Michelangelo Buonarotti, umělec, který nikdy neustupoval ze svého přesvědčení a odmítal se sklonit před mocnými tehdejšího světa. Autorem některých fresek na stěnách je Rafael, který z nezávislých mladých tvůrců vytvořil družiny, do jejichž práce nezasahoval. Zasloužil se tak o vznik prvních tvůrčích skupin. Michelangelo zase po skončení denních prací studoval antické sochy. Vysílání: 14.6., 15.00 hod., ČT2; Opakování: 14.6., ČT2., 17.6., ČT2.

Jindra ze Sovince
Fotograf Jindřich Štreit patří nesporně mezi špičky české, ale dnes už i světové fotografie. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových galeriích od New Yorku po Tokio. Jeho fotografie se již od počátku vymykaly zaběhnutým konvencím, nebyly ani krásné, ani kultivovaně neutrální - byly drsné. Ukazovaly nevábnou realitu v nevábném prostředí. Ovšem nefotografuje jen svou vesnici a okolí. Procestoval svět a dnes ho svět zná a uznává. Je nejen fotograf, ale také kurátor a pedagog. A především svérázný člověk. Vysílání: 15.6., 05.00 hod., ČT2.

Architektura (24/45)
Počátkem 20. století se chodívali v neděli obyvatelé vesnice Arc-et-Senans vyfotografovat před památnou stavbu na území jejich obce. Byla to impozantní, podivná stavba, s dórskými sloupy, umělou jeskyní a budovami podobné kasárnám, obklopovaly jakýsi chrám. Jako by tu vše bylo napsáno nějakým tajemným jazykem. Přesto to není nic jiného než továrna, fabrika na výrobu soli - solivar. Byla postavena ve druhé polovině 18. století pro francouzského krále Ludvíka XV. Osobně schválil její plány. Stavba byla dokončena v roce 1779, pouhých deset let před revolucí, která smetla starý režim.
Kom 01:38 Její architekt byl současně dvořan a pracující muž, pragmatik a vizionář Claude Nicolas Ledoux. Jako králův architekt je oblíbencem osvícené aristokracie, vysokých finančních kruhů, pro něž staví zámky a soukromé paláce.
Je to architekt filozof, přesvědčený, že jedině architektura může vyléčit lidstvo. Neboť jak svým neopakovatelným způsobem říká: "Na světě není člověka, jemuž by nemohla pomoci architektura". Ledoux své myšlenky obsáhle vysvětluje v díle, které je zároveň jeho závětí a nese název "Architektura ve světle umění, mravů a zákonodárství". Popisuje v něm svoje vysněné budovy, například dům, jímž protéká řeka nebo tuto dílnu na výrobu obručí na sudy, i jiné, které skutečně postavil, jako například divadlo v B-zamsonu (Besançonu). V knize, která neustále a bez varování překračuje hranice mezi realitou a fantazií, kde je architekturu třeba číst jako pohádku, zaujímá solivar prvořadé místo. Vysílání: 16.6., 13.50 hod., ČT2; Opakování: 20.6., ČT2., 22.6., ČT2.

Dokumentární klub Food Design
Napadlo vás někdy, proč jídlo vypadá zrovna tak, jak vypadá? Proč jsou rybí prsty ve tvaru hranolu nebo proč je čokoláda ve fialovém obalu? Řekli byste, že rybí prsty v daném tvaru pozře i člověk, který běžně ryby vůbec nejí? Tomu všemu se věnuje odvětví potravinářského designu. Dobře placení odborníci bdí nad vizuální stránkou potravin a jejich obalů, aby se všechno lépe prodávalo. Film Martina Hablesreitera a Sonji Stummererové z roku 2009 se právě tímto multioborovým odvětvím zabývá. Zkoumá smyslové reakce na potraviny a předkládá způsoby, jakými lze při výrobě potravin optimalizovat každodenní zážitek z jídla... Vysílání: 16.6., 21.45 hod., ČT2; Opakování: 20.6., ČT2.

9.6.2012 05:06:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek



Časopis 25 - sekce