zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 2. týden

Já a moji synové... / S. Zázvorková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Já a moji synové...
Galaprogram k poctě Stelly Zázvorkové s hvězdnou plejádou jejích filmových potomků (2002). Účinkují: S. Zázvorková, B. Polívka, M. Donutil, Z. Svěrák, O. Vetchý, P. Landovský, J. Kraus, J. Hrušínský, L. Sobota, V. Dlouhý, O. Kepka, D. Pecková, E. Pilarová, R. Fišarová a další. Kamera J. Lebeda. Režie F. Polák.
Letos by se dožila 93 let vynikající česká herečka Stella Zázvorková (1922–2005). Připomeňme si její umění a myšlenky galaprogramem natočeným před lety k jejím osmdesátinám, kdy jí přišli gratulovat její filmoví synové. Mezi gratulanty v divadle ABC mj. byli: Pavel Landovský (Utrpení mladého Boháčka), Bolek Polívka a Miroslav Donutil (Pelíšky), Zdeněk Svěrák (Kolja), Luděk Sobota (Zítra to roztočíme, drahoušku), Jan Kraus a Jan Hrušínský (Jak se budí princezny), Vladimír Dlouhý a Ondřej Kepka (Arabela), Ondřej Vetchý (Babí léto).

Stella Zázvorková pochází z umělecké rodiny: otec Jan Zázvorka byl architektem (autor Památníku na Žižkově), starší bratr Jan patřil k nejvýznamnějším filmovým a televizním scénografům. Sama herečka patřila k nejoblíbenějším ženským komikům českého jeviště, filmu i televize. Prošla hereckou školou E. F. Buriana, za války hrála v Divadle pro mládež M. Mellanové a v divadle Větrník. V letech 1945–48 hrála v Divadle satiry, poté byla členkou Realistického divadla a Armádního uměleckého souboru. V roce 1955 ji angažoval do Divadla ABC J. Werich. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde hrála až do roku 1993.
Vysílání: 05.1., 09.00 hod., ČT1.

Dva chrámy Josefa Kemra
Osobitý herec i člověk, od jehož úmrtí letos uplyne 20 let, a jeho osudy ve vzpomínkách B. Bohdanové, K. Fialové, T. Medvecké, L. Skořepové, M. Steinmasslové, J. Hrušínského, B. Rösnera, Z. Svěráka a dalších (2005). Režie P. Kotek.
Narodil se do skromných poměrů 20. června 1922 v Praze. Na jeviště poprvé vstoupil jako jedenáctiletý komparsista v operetě Polská krev v Divadle na Vinohradech. Protože otec trval na řádném povolání pod penzí, vystudoval Josef obchodní školu na Žižkově. Přitom pracoval jako prodavač, číšník, promítač, elektromontér... Za okupace utekl k divadlu, kterému zůstal věrný do konce svého života (jako přední člen Činohry Národního divadla). Ztvárnil mnoho rolí i ve filmu a televizi. Zemřel 15. ledna 1995. Leží na hřbitově u kostelíka sv. Matěje, v hrobě, který označil svým jménem už mnoho let před svou smrtí. Na Josefa Kemra, od jehož úmrtí letos uplyne 20 let, vzpomínají Boris Rösner, Milena Steinmasslová, Rudolf Hrušínský, Eva Glancová a další.
Vysílání: 10.1., 17.05 hod., ČT1
Opakování: 13.1., ČT1

Komici na jedničku / Vladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu (2012). Dveře do Muzea komiků otevírá Petr Nárožný. Dále účinkují: P. Menšík, J. Bohdalová, K. Fialová, I. Janžurová a V. Vorlíček. Scénář a režie A. Činčerová. Vladimír Menšík (1929–1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Kvůli otci, který si nepřál, aby se stal hercem, vystudoval průmyslovku a pak nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil Emil František Burian, který jej angažoval ve svém divadle. Tam mohl projevit svůj talent naplno. Příležitost stát před kamerou dostal poprvé při natáčení snímku Velká příležitost, ale výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli filmovému natáčení se ale dostal do konfliktu s E. F. Burianem a z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy jsme ho mohli vidět v televizním pořadu Abeceda, kde jej Jitka Molavcová musela podepírat. Dva dny na to zemřel. Jeho kouzlo, jedinečnost a genialita zůstane navždy uložena na filmových, televizních a rozhlasových záznamech pro příští generace.
Vysílání: 11.1., 15.15 hod., ČT1

4.1.2015 09:01:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k ...celý článek


Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Hooverphonic oslaví v Praze 25 let od vydání alba

Hooverphonic (Foto: Nick Rosseel)

Před pětadvaceti lety jsme zažili přelom milénia a taky jsme měli možnost za čerstva slyšet jedno z nejikoničt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Portrét malíře džungle Otto Plachta

Džungle Placht

Celovečerní dokument tvůrkyně a vedoucí Katedry dokumentární tvorby Alice Růžičkové Džungle Placht ukazuje živ celý článek

další články...