zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zdeněk Svěrák a Cimrmani

Rozpuštěný a vypuštěný

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rozpuštěný a vypuštěný
C. a k. detektivní komedie podle hry Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Vražda v salónním coupé (1984). Hrají: J. Zahajský, M. Brodský, R. Hrušínský, B. Holišová, J. Abrhám, P. Čepek, V. Brodský, V. Jeníková a další. Kamera A. Barla. Režie L. Smoljak. Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu... Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti "génia". Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. Česká televize uvádí snímek při příležitosti 80. výročí narození pana Zdeňka Svěráka.
Vysílání: 03.4., 16.00 hod., ČT1, Zdeněk Svěrák – 80 let
Opakování: 06.4., ČT1

Blaník
Jevištní podoba českého mýtu podle zapomenutého génia. Oblíbené představení Divadla Járy Cimrmana (1997). Hrají: J. Weigel, J. Kašpar, L. Smoljak, P. Vondruška, G. Rumlena a R. Bárta. Scénář L. Smoljak a Z. Svěrák. Režie L. Smoljak. Úvodní krátká přednáška pojednává o vztahu Cimrmana k historii a návrzích na vylepšení, které souvisí se školní výukou dat, ale obsahuje i zamyšlení nad defenestrací. A co říci k Cimrmanovu dílu Blaník? Z předmluvy k prvnímu vydání loutkové epopeje Blaník vyjímáme: Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že: "Jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežíti."
Vysílání: 29.3., 20.00 hod., ČT2, Zdeněk Svěrák – 80 let

21.3.2016 08:03:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ostravská muzejní noc dvacet tisíc vstupů

OMN-Nová radnice věž (Foto: Lukáš Ston)

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lid celý článek

další články...