zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Kout portrét významného českého dirigenta

Jiří Kout

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jiří Kout
Portrét významného českého dirigenta, držitele Ceny Antonína Dvořáka 2011, od jehož narození tento týden uplyne 80 let (2012). Režie V. Darjanin. Jiří Kout (*26. 12. 1937), který v těchto dnech oslaví významné životní jubileum, je v současné době jedním z našich mezinárodně nejproslulejších dirigentů. Studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Bohumíra Lišky a svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Z Plzně byl nucen v roce 1969 odejít, protože veřejně projevil svůj nesouhlas s vojenskou intervencí do Československa v srpnu 1968. K soustavnější dirigentské činnosti se mohl vrátit až v roce 1972, kdy dostal příležitost v pražském Národním divadle, přesto byl i nadále pod neustálým tlakem kvůli svému protikomunistickému smýšlení.

Po úspěšném hostování v Německé opeře na Rýnu v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti. V roce 1985 se stal ředitelem opery v Saarbrückenu, kde vedle operních představení dirigoval též symfonické koncerty. Od 1. září 1990 byl hlavním dirigentem Deutsche Oper v Berlíně, zároveň od roku 1993 hudebním ředitelem v Lipské opeře. Jiří Kout proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka, jejichž díla dirigoval v prestižních světových operních domech (např. Metropolitní opera v New Yorku, Deutsche Oper v Berlíně, Vídeňská státní opera, Pařížská opera, Covent Garden, La Scala). V Berlíně mělo velký úspěch jeho nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová - tato opera byla vyhlášena inscenací roku. Jiří Kout pravidelně spolupracuje s významnými symfonickými orchestry. V roce 1998 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v St. Gallen, kde také žije se svou rodinou, a v letech 2006–2013 zastával funkci šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
Vysílání: 21.12., 23.05 hod., ČT art

11.12.2017 11:12:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...