zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Debut D.D. Wissmana v českém rozhlase – inscenace Věž

Viktor Preiss a Hana Maciuchová (Foto archiv rozhlasu)

  

Český rozhlas 3 - Vltava nabízí z dramatických pořadů v týdnu od 1. do 7. dubna 2002 původní rozhlasovou hru Věž, v níž se českým posluchačům poprvé představí německý autor Daniel Douglas Wissmann. Můžeme si ji naladit v pravidelném čase v 21.30 v úterý 2. dubna 2002 v cyklu Klub rozhlasové hry.
V neděli 7. dubna 2002 v 10.30 h je pro příznivce seriálů připravena repríza dramatického zpracování románu Roberta Gravese s názvem Já, Claudius. Seriál zajisté posluchače upoutá nejen příběhem o vládě i zavraždění římského císaře Claudia, ale i velice pozoruhodným pohledem na historické postavy a události starověkého Říma na počátku prvního století.

  • 2. 4. 21.30 Daniel Douglas Wissmann: Věž
    Německý autor Daniel Douglas Wissmann se narodil v roce 1962, žil v Hamburku, se svojí hereckou skupinou cestoval po Itálii, později se mu stala domovem Jižní Amerika. Je autorem několika scénářů a románů. Věž byla jeho první rozhlasovou hrou, kterou navíc pro její mimořádné kvality v roce 1997 doporučilo EBU svým členům k realizaci.
    Věž je groteskním příběhem jednoho pařížského taxikáře, kterého frustruje cynický svět moderní civilizace, kde komunikaci nahradily různé formy násilí. Setkání se záhadnou průvodkyní ze slavné Eiffelovky pro něj znamená nečekanou a poslední životní šanci. Premiéru Wissmannovy Věže vysílá Český rozhlas 3 – Vltava 2. dubna v 21.30 hodin v Klubu rozhlasové hry.
  • 7. 4. 10.30 Robert Graves: Já, Claudius (1/8)
    Seriál Já, Claudius je pohledem na jedno z nejzajímavějších období evropských dějin - na historické postavy a události starověkého Říma první poloviny prvního století - především ale na životní příběh, vládu i zavraždění čtvrtého římského císaře Claudia (10 př.n. l.- 54 n. l.). Claudiovy nevšední osudy byly údajně vrchovatým naplněním proroctví, které už v mládí vyslechl kulhavý, nahluchlý a koktavý Claudius ve věštírně v Kampánii. Po léta pak záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu – všemi odstrkovaný a opovrhovaný – neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie, přežil krutou vládu svého strýce císaře Tiberia i svého šíleného synovce císaře Caliguly, až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení.V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil vládnout moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily i ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíc.
    První část osmidílného seriálu s Viktorem Preissem v titulní roli si můžete poslechnout v programu stanice Český rozhlas 3 - Vltava v neděli 7. dubna v 10.30 hodin.
  • 28.3.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 21 (2002) - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Z éteru

    Moliére 25. května 2002 na ČT 2

    Don Juan (Foto archiv ČT)

    Tato Moliérova hra patří k nejslavnějším ve světovém dramatickém repertoáru. Promlouvá po staletí k divákům ta ...celý článek



    Časopis 21 - sekce

    HUDBA

    Michael Jackson a jeho nový tvůrčí směr

    Michael Jackson (Foto z webu)

    Poslední album Invincible krále popu Michaela Jacksona postihl zatím krutý osud, stalo se totálním propadákem celý článek

    další články...

    OPERA/ TANEC

    Circus Terra ve Státní opeře Praha

    Circus Terra – Státní opera Praha (Foto J. Ortmann)

    Státní opera Praha připravila v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro 2002 světovou premiéru op celý článek

    další články...