zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karel Kryl: Bratříček Karel a Maškary

Karel Kryl (Bratříček Karel)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bratříček Karel
Tragické osudy českého legendárního zpěváka Karla Kryla, od jehož smrti uplynulo letos čtvrt století a který by se v těchto dnech dožil 75 let. Dokument z polského pohledu obsahuje unikátní archivní ukázky (2016). Režie Krystyna Krauze. Dokument polské režisérky Krystyny Krauze přibližuje spoustu neznámých událostí ze života československého písničkáře a básníka Karla Kryla (1944–1994), který by se letos 12. dubna dožil 75 let. Představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel... Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než pětadvacet let po jeho smrti zpívají lidé stále jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze. Režisérka je zároveň vypravěčkou dokumentu, její životní osud je úzce spjat s tvorbou i osobními kontakty s Karlem Krylem. Tímto filmem mu „splácí“ dluh. Je to zároveň paralelní příběh osudů našich sousedních zemí, o vztahu Kryla k Polsku a Polákům. Zpěvák zpíval spoustu svých písní v polštině – v roce 2014 v Čechách vyšla deska Solidarita – záznam koncertu, jenž Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu. Jeho osudy byly spjaté s Poláky od raného mládí a spolupráce s nimi v rádiu Svobodná Evropa toto přátelství ještě prohloubila. V osmdesátých letech minulého století byl Kryl v Polsku velmi oblíbený díky samizdatové kazetě zpěvačky Antoniny Krzysztoń. Jeho návrat do vlasti odstartovalo setkání exilu s občany Československa v polské Vratislavi dva týdny před sametovou revolucí. Kromě českých známých a příbuzných (ve filmu vystupují: Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný a Friedrich Taussig) o svých setkáních s Krylem budou vyprávět i Poláci: Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski, Antonina Krzysztoń, Alfred Znamierowski a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski.
Vysílání: 13.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 17.4., ČT art

Maškary
Koncert Karla Kryla v Lucerně, jehož nedožité 75. narozeniny si v těchto dnech připomínáme (1991). Kamera J. Špelda. Režie E. Sedlář. Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil 12. dubna v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let. Dnes uváděný koncert v pražské Lucerně, jehož hostem byl také písničkář a komentátor Ivan Hoffmann, se konal u příležitosti vydání Krylovy desky Maškary v roce 1991. Kromě titulní písně zazněly z tvůrčí dílny nezdolného rebela také Písničkářský bacil, Ukolébavky, Z ohlasů písní ruských, Karavana mraků, Píseň o žrádle, Babylon a další.
Vysílání: 13.4., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 18.4., ČT art, Je nám ctí... Karel Kryl – 75 let

1.4.2019 10:03:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 (2019) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Úsměvy Jiřího Šlitra

Jiří Šlitr

Úsměvy Jiřího Šlitra
Dnes si v sestřihu ze známých i méně známých filmů zavzpomínáme, společně se Zdeňkem S ...celý článek


Hudební tipy 50. týden

Rudy Linka (Linka)

Milane, Milane, ať se ti nic nestane!
Koncert plný šlágrů jedné ze stálic naší populární hudby. Pořad uvádí ...celý článek


Galakoncert ke 100. výročí OSA

Galakoncert ke 100. výročí OSA

Galakoncert ke 100. výročí OSA
Kollerband, Olympic, Skety, A. Langerová, Ž. Dařbujánová, O. Ruml, J. Smigma ...celý článek


Písničky Jiřího Šlitra

Písničky Jiřího Šlitra

Písničky Jiřího Šlitra
Vzpomínka na hudebního skladatele, zpěváka a klavíristu, od jehož tragické smrti upl ...celý článek


Půlhodinka s Rangers

Půlhodinka s Rangers

Půlhodinka s Rangers – Pouze pro Plavce
Vzpomínka na zakladatele a zpěváka kapely Antonína Hájka, od ...celý článek


Hudební tipy 51. týden

Joe Cocker

Joe Cocker: Fire it Up Live
Koncert z posledního turné oblíbeného a nezaměnitelného zpěváka, který se konal ...celý článek



Časopis 49 - sekce

DIVADLO

Woody Allen poprvé na repertoáru MDMB

Veronika Bajerová a Ivo Theimer (Zahraj to znovu, Same)

Rok 2019 zakončí Městské divadlo Mladá Boleslav komedií Zahraj to znovu, Same. Premiéra 13. prosince 2019 od 1 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Je nám ctí... Tamerlano

G. F. Händel: Tamerlano
Plácido Domingo v tragické roli tureckého sultána Bajazeta (2008). V divadelní reži celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Monografie scénografa Iva Žídka

Monografie scénografa Iva Žídka

Institut umění – Divadelní ústav vydává česko-anglickou monografii věnovanou scénografovi Ivo Žídkovi. K celý článek

další články...