zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 12. týden

Dusilová, Bittová, Načeva: SPOLU

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bigbít (26/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Underground sedmdesátých let. Plastic People of the Universe. M. Hlavsa, I. M. Jirous, J. Janíček, E. Bondy a další (1998). Režie V. Křístek. Počátkem sedmdesátých let se začala vytvářet propast mezi oficiální kulturou a undergroundem. Přitom muzikanti vyprávějí, že jejich prvotním impulsem nebyl boj proti establishmentu, chtěli jen hrát hudbu podle svého vkusu. O éře neoficiálních akcí, zákazů, koncertů pro známé, "svatebních" oslav, i o policejním zásahu v Českých Budějovicích vyprávějí členové a spolupracovníci kultovní skupiny The Plastic People of the Universe M. Hlavsa, J. Janíček, I. M. Jirous, E. Bondy a řada dalších, přímých účastníků undergroundové scény té doby, ale i jiní – například bratři Topolové, J. Skalník, M. Knížák a V. Havel.
Vysílání: 23.3., 22.05 hod., ČT art

Bittová, Dusilová, Načeva: SPOLU
Tři neobyčejné zpěvačky, dokonalé spojení žánrů, komorní atmosféru a silnou ženskou energii zachycuje unikátní záznam společných koncertů Ivy Bittové, Lenky Dusilové a Moniky Načevy. Neobyčejné vystoupení tří výrazných českých zpěvaček – Ivy Bittové, Lenky Dusilové a Moniky Načevy. Přestože každá z nich představuje hvězdu jiného žánru, jejich spojení působí zajímavým dojmem a vytváří úžasnou komorní atmosféru. Každá ze zpěvaček přinesla do vystoupení kus své tvorby. Iva Bittová se pohybuje mezi jazzem, world music i s klasickou hudbou, Lenka Dusilová vychází více z rockového prostředí a Monika Načeva experimentuje se šansonem a elektronikou. Výsledný celek tak oslovil nejen odborníky, ale i mnoho fanoušků.
Vysílání: 23.3., 23.05 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (2/10) - Retro 2 – roky 1969–1971
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Pták Rosomák. Hosté Pavel Chrastina a Ladislav Klein. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 25.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.3., ČT art

Hudební návštěva v muzeu: Emil Viklický Trio hraje Suchého & Šlitra
Unikátní jazzové úpravy evergreenů úspěšné autorské dvojice (2021). Host Jiří Suchý. Režie Patrik Ulrich. Soukromé hudební muzeum na pražském Veleslavíně provozované Hudebním ústavem Petra Chmely je prostor jako stvořený pro koncert tří až pěti hudebníků. Pro Českou televizi tady vznikl projekt tria vedeného slavným českým pianistou a skladatelem Emilem Viklickým "Emil Viklický Trio hraje Suchého & Šlitra", který vyšel i na stejnojmenném CD. Jiří Suchý, byl vzácným hostem v tomto pořadu. V jeho podání zazní například autorské písně Na vrata přibili můj stín, Dívka, kterou zkazil svět, Kaňonem takhle k večeru nebo Klokočí.
Vysílání: 25.3., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 29.3., ČT art

Apollo 2021
Hudební dokument o muzikantech nominovaných na Ceny hudební kritiky Apollo 2021 s reflexemi současných fenoménů tuzemské hudební scény v podání Michala Prokopa, Amelie Siba, Annet X a kapel ±0, něco něco, Post-hudba a Bandjeez. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek (Premiéra). Ceny české hudební kritiky Apollo vykročily do nové dekády a kromě ceny za nejlepší album minulého roku přibyly v tomto ročníku ještě dvě další ocenění, a to za singl a inovaci v hudbě. Na pozadí vystoupení nominovaných interpretů během předávacího večera v klubu Distrikt7 dokument reflektuje tři aktuální témata a trendy v současné české hudbě v postřezích Michala Prokopa, Amelie Siba, Annet X, Arlety, Hellwany, a kapel +-0, něco něco a Post-hudba. Dojde na téma síly ženského hlasu, čili množství hudebnic mezi nominovanými. Dalším důležitým fenoménem jsou soudobé snahy o inovace v hudbě, zvlášť v době, kdy covidová pandemie proměnila kontakt s publikem a mnozí z muzikantů proto hledají nové způsoby, jak oslovit své fanoušky a posluchače a reagují tím i na měnící se způsob konzumace hudebního obsahu obecně. A třetím tématem je pak nástup jednotlivců a ústup kapel jako aktuální trend na hudební scéně.
Vysílání: 25.3., 22.40 hod., ČT art

Legendy folku a country 12/13
Kuriózní písně a vystoupení. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Kamera M. Mališka. Scénář a režie J. Vondrák. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém dvanáctém pokračování bude věnovat kuriózním písním, nezvyklým hudebním spojením, vystoupením slavných folkových a country zpěváků. Jaroslav Hutka zazpívá své písně v holandštině, Jaroslav Velinský, známý jako Kapitán Kid, zazpívá písně Bulata Okudžavy, připomeneme si písně Voskovce a Wericha v podání dua Paleček a Janík nebo pozapomenuté skladby Ivy Bittové, Jablkoně ve spolupráci s J. Svěceným, dívčí kapely Schovanky i neobvyklé spojení B. Basikové a operní divy G. Beňačkové. Trochu se ale i odkloníme od zpěváků, kteří jsou primárně spojováni s folkem a country, autoři připomenou popovou hvězdu Karla Gotta, jazzovou zpěvačku Evu Olmerovou nebo muzikálovou divu Leonu Machálkovou – a jejich přínos folkovému a country stylu. Nebudou chybět ani lokální malé skupiny a autoři, jejichž tvorba je ale veskrze pozoruhodná. V pořadu uvidíte unikátní archivní záznamy komentované samotnými zpěváky a autory, ale i řadou odborníků a muzikologů v čele s J. Černým a M. Kováříkem.
Vysílání: 27.3., 22.30 hod., ČT art

14.3.2022 11:03:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 46 (2022) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode
Hudba slavné britské kapely a neobyčejné příběhy jejich ...celý článek


Hudební tipy 47. týden

Koncert pro Martu (Vizuál)

Koncert pro Martu
Pocta výjimečné české zpěvačce k životnímu jubileu. Účinkují: M. Kubišová, A. Langerová, ...celý článek


Unikátní dokument Petra Janů - Jedeme dál

Petra Janů (Foto: Mikuláš Křepelka)

Zpěvačka Petra Janů ke svým dvěma výročím dostala televizní dokument, prozradí na sebe mnohé. Už v sobotu 19. ...celý článek


Hudební tipy 48. týden

Jan Spálený

13. komnata Vojty Nedvěda
Po smrti svého otce, zpěváka Františka Nedvěda, se musel nejmladší z hudebního ro ...celý článek


Příběhy světové hudby Whitney Houston

Whitney Houston

Příběhy písní: Whitney Houston
Talent, sláva a smutný osud americké zpěvačky vyobrazené pomocí jejích tří v ...celý článek


Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70
Záznam koncertní pocty k nedožitým sedmdesátinám legendy československé populární ...celý článek


Jiří Stivín - 80 let

Jiří Stivín

Jiří Stivín a jeho hosté
Koncert populárního multiinstrumentalisty a skladatele, který zítra oslaví 80. nar ...celý článek



Časopis 46 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro 2023

Dirigent  Klaus Mäkeläm

Již 78. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zahájí 12. a 13. května 2023 Smetanova Má vlast v podání Orc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 47. týden

Cesty víry: Srbské Vánoce

Křesťanský magazín
Advent je obdobím, ve kterém si silněji uvědomujeme důležitost vztahů a lidské sounáleži celý článek

další články...