zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velká ryba (Big Fish): nejen o radostném házení žabek…

Lukáš Janota (Velká ryba)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno uvádí v české premiéře výpravný muzikál VELKÁ RYBA. Vedle titulů SNĚHURKA A JÁ a MATYLDA je VELKÁ RYBA dalším rodinným titulem, kde hlavní téma je být svůj, nebát se a mít odvahu. Nestát se velkou rybou v malém rybníčku nebo malou rybkou ve velkém rybníku. Autorsky se na tomto muzikálu podíleli Andrew Lippa (hudba a texty písní) a John August (scénář).
Předlohou muzikálové verze je kniha a film. Autor Daniel Wallace se uvedl čtenářům právě prvotinou Velká ryba (román mytických rozměrů).

Příběh otce a syna zaujal a nadchl čtenáře celého světa. Williamovi umírá jeho otec Edward, ale ani v těchto chvílích nepřestává bájit, lhát a vyprávět o neuvěřitelných dobrodružstvích… Snění a realita, dvě roviny, které se mohou doplňovat, pro filmovou práci úžasné téma. Kamera a vizualizace knižní předlohy bude hračkou. Nestalo se tak. Wallace napsal jednotlivé příběhy, v podstatě povídky. Film potřebuje zápletku a vyvrcholení, ale také vztahy. Autor filmového scénáře John August propojil příběh otce Edwarda a syna Williama. A to už byl krůček k muzikálové verzi. A následně stačilo, aby se setkali scénárista John August a skladatel a textař Andrew Lippa.

Scénárista John August nám představuje Edwarda Blooma (Lukáš Janota), obyčejného chlapíka, který rád vypráví příběhy. Český divák poznává barona Prášila, vojáka Švejka, Dona Quijota a mnoho dalších fantastů a vypravěčů bájí a nekonečných příběhů.
V případě Velké ryby nám do děje vstupuje syn Will (Daniel Rymeš), který se cítí podvedený. Vždyť i přes množství příhod, příběhů a zážitků, svého otce vlastně vůbec nezná. Edward se nachází na sklonku života, v případě Willa přichází život nový. Má krátce před svatbou s Josephinou (Eliška Skálová) a čekají rodinu. Will by měl rád jasno. Kdo je vlastně jeho otec?
Režisér Stanislav Moša výborně propojuje bájné scény Edwarda (setkání s obrem Karlem, čarodějnice ad.) s všedním životem (střední škola, cirkus, rodina…). Autor scény Christoph Weyers nabízí úžasné scénické proměny, kdy pracuje buď s přírodní scenérií, průčelím radnice, dřevěným bedněním, komorním prostředím…, ale hlavně musíme ocenit světelnou režii Davida Kachlíře. Světelné atmosféry zdůrazňují a podtrhují dané prostředí obou světů. Výpravu doplňují loutky Jaroslava Milfajta a kostýmy Andrei a Adély Kučerových.

Režisér Stanislav Moša skvěle pracuje se všemi představiteli. Má naprosto jasno v obou rovinách příběhu. Vyzdvihuje jejich vývoj. A vzhledem k propojení všech složek je celkový výsledek kompaktní.
Lukáš Janota ztvárňuje Edwarda Blooma jako hravého, bezstarostného kamaráda, spolužáka a později manžela a tatínka. Nikdo nedokáže rozpoznat co z jeho vyprávění je pravda, co je fantazie. Nezbývá než si položit zásadní otázku: A je to vůbec nutné? Pokud z někoho srší optimismus, snaha každému pomoci a udělat i temný den zahalený do bouřky nebo vánice slunečním, pak je to asi jedno. Jeho role je i přes veškerou pěveckou i hereckou náročnost divákem vnímaná jako lehká. Díky jeho výkonu divák celým muzikálem proplouvá a nasává jeho pozitivní energii a radost. A to je určitě dobře.
Radka Coufalová podává jeho manželku Sandru jako jeho pevnou oporu. Velmi dobře ztvárňuje studentku, a později zrající ženu, která už ví, že její manžel musí odjíždět. Trpělivě naslouchá jeho vyprávění a hlavně mu dokáže být velkou oporou v jeho nemoci, zejména v závěrečných chvílích jeho života.

Will Bloom v podání Daniele Rymeše to skutečně nemá v životě se svým otcem lehké. Coby dítě je ikonou svého otce uchvácený, okouzlený a hlavně důvěřující. S přibývajícími léty a hlavně v době, kdy se láme dětství a nastává doba odpovědnosti za druhé, zejména za svou budoucí manželku a očekávané dítě, přichází k němu pochybnosti. Ví, že jeho otec je nevyléčitelně nemocný, krátí se jeho čas zemského pobytu. Hodiny neúprosně zkracují jeho čas. Co bude vyprávět svému synovi o jeho dědečkovi? Kdo je vlastně jeho otec? Vývoj jeho postavy je na místě, vkrádají se pochybnosti a hlavně podezření. Na poslední chvíli se vztah otce a syna rozuzlí. Na povrch vyplouvá pravda o velkém srdci jeho otce, který se celý život snažil pomáhat druhým. Veškeré splíny halil do světla radosti.
A tak to má být. Dospělé herce úžasně doplňuje Kryštof Helbich (MATILDA, MEDICUS a NOC PASTÝŘŮ). Jeho přirozený pohyb na jevišti, v podstatě Kryštof je tam jako doma. Výborná mluva a hlavně souhra s dospělými herci.

Muzikál Velká ryba je dalším velkým projektem Městského divadla Brno. Divákovi dodá radost, ale i zamyšlení. Nezbývá než se těšit, že si půjdeme někam k vodě zaházet žabku, podobně jako Edward, Will a mladý Will. A budeme počítat, kolikrát nám skočila. Potažmo kolikrát jsme se při inscenaci zasmály, kolikrát jsme měli slzy na krajíčku, kolikrát udělala žbluňk…

Andrew Lippa, John August: Velká ryba (Big fish)
režie Stanislav Moša; překlad Zuzana Čtveráčková; kostýmy Andrea Kučerová a Adéla Kučerová; dramaturg Miroslav Ondra; scéna Christoph Weyers; hudební nastudování a dirigent Ema Mikešková/ Matěj Voda; sbormistr Karel Škarka; choreografie Michal Matěj.
Osoby a obsazení: Edward Bloom (Lukáš Janota); Will Bloom, Sherif (Daniel Rymeš); Sandra Bloom (Radka Coufalová); Mladý Will, Chlapeček, Skaut (Kryštof Helbich); Josephine Bloom (Eliška Skálová); Karl Obr (Dušan Vitázek); Amos Calloway, Vize (Jiří Ressler); Čarodějka (Markéta Sedláčková); Jenny Hill (Dagmar Křížová); Don Price, Sumec A, Vize, 1. Rybář, Rudý tesák (Kristián Pekar); Zacky Price, Sumec B, Vize, 2. Rybář (Marek Hurák); Mořská panna, 1. Čarodějka, 1. Showgirl, 1. Cowboyka (Gabriela Karmazínová); Dr. Bennet, Vize, Rozhodčí, Starosta Ashtonu, Vzpěrač, 1. Profesor, Generál Patterson, Soudce (Tomáš Sagher).
Česká premiéra 22. dubna 2023.

www.mdb.cz

15.5.2023 09:05:30 Josef Meszáros | rubrika - Recenze