zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lípa Musica pokračuje v Hrádku n. Nisou, Liberci a České Lípě

Tomáš Jamník a Josef Špaček

autor: Petra Hajská  

zvětšit obrázek

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne ve třetím festivalovém týdnu koncerty v Hrádku nad Nisou a Liberci. Čtvrtý týden zahájí v České Lípě u příležitosti znovuotevření Jiráskova divadla po rekonstrukci. V pátek 15. září se v hrádeckém kostele sv. Bartoloměje představí houslista Josef Špaček v duu s violoncellistou Tomášem Jamníkem s projektem Cesty. Sobotní program nabídne návrat souboru Collegium 1704, který do libereckého kostela sv. Antonína Velikého přiveze vivaldiovský program s výjimečnou mezzosopranistkou Lucile Richardot. V pondělí 18. září se v rámci zahajovacího maratonu k znovuotevření českolipského Jiráskova divadla představí úspěšný soubor Janoska Ensemble se svým projektem The Big B’s. Na všechny koncerty jsou ještě poslední vstupenky v prodeji.

„Název Cesty vychází z názvu cédéčka, které jsme natočili v loňském roce pro Supraphon a mapujeme na něm životní cesty skladatelů Leoše Janáčka, Gideona Kleina, Bohuslava Martinů a Erwina Schulhoffa, napsaná v rozmezí pouhých pětatřiceti let 20. století. Z toho alba zazní díla skladatelů Janáčka, Kleina a Schulhoffa. U nich jsme sledovali inspirace, které čerpali ze svých cest. Toto téma bude doplněné ještě hudbou Johanna Sebastiana Bacha,“ představuje program hrádeckého koncertu violoncellista Tomáš Jamník. Společně s houslistou Josefem Špačkem se Jamník na festivalu Lípa Musica představil už v roce 2019, a to v rámci Lípa Musica sexteta, které pro festival v mezinárodním obsazení sestavil Josef Špaček, jenž byl tehdy v roli uměleckého garanta festivalu. „My jsme s Tomášem začali spoluúčinkovat před minimálně deseti lety, náš první společný koncert, kdy jsme hráli jen v obsazení housle a violoncello, proběhl v New Yorku v Českém domě a vlastně od té doby spolu hrajeme. Po mém návratu z USA jsme společně dělali nesčetně domácích koncertů a potkáváme se na řadě Tomášových skvělých projektů včetně Vážného zájmu, Ševčíkovy akademie a Akademie komorní hudby a jsme si v tom velmi blízcí,“ doplňuje ke spolupráci houslista Josef Špaček. Koncert se uskuteční v pátek 15. září od 19 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou.

V sobotu 16. září festival Lípa Musica po letech zavítá do kostela sv. Antonína Velikého v Liberci, kde se uskuteční program s titulem Lucile Richardot zpívá Vivaldiho. Na festivalové podium se vrací respektovaný soubor Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím Václavem Luksem, který doprovodí francouzskou mezzosopranistku Lucile Richardot v monotematickém programu věnovaném hudebnímu odkazu Antonia Vivaldiho. „Pocit, že dobře známe Vivaldiho se opírá především o znalost poměrně úzké výseče repertoáru, a to především instrumentálního. V posledních letech se stále více do popředí dostává jeho operní tvorba, která je velmi důležitá, protože opera byla samozřejmě žánrem par excellence a hlavní disciplínou italských skladatelů. Tam, kde stále ještě možná trošku čekáme na opravdové uznání a objevení celé šíře jeho tvorby, je sakrální tvorba a skladby, které psal pro Ospedale della Pietà, tedy pro dívčí útulek pro dcery z ušlechtilých kruhů, kde Vivaldi působil a kde byla úroveň provozování hudby velmi vysoká. Proto mě velice těší, že na našem koncertě můžeme představit publiku dvě skladby tohoto repertoáru, možná právě jednu z těch nejkrásnějších, a sice jeho Stabat Mater pro sólový alt a žalm Nisi Dominus,“ říká k programu Václav Luks a k volbě sólistky dodává: „Lucile Richardot je pro mě zpěvačka s nepopsatelným charismatem. Poprvé jsem ji slyšel před mnoha lety v Praze, kdy byla poměrně neznámá, tehdy účinkovala s ansámblem Les Arts Florrisants s Williamem Chirstiem s programem Monteverdiho madrigalů. Výstup Lucile Richardot mě uvedl přímo do vytržení, protože charisma, které je v jejím hlase, v barvě jejího hlasu a jejím projevu je pro mě naprosto nedostižné...“ Mezzosopranistka Lucile Richardot nejprve pracovala jako novinářka, ale po absolvování konzervatorních studií v oboru historicky poučené interpretace se začala naplno zabývat hudbou. Na jevištních i koncertních pódiích se věnuje staré hudbě ale i soudobému repertoáru. Jako žádaná oratorní sólistka zpívala například s Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, the Rotterdams Philharmonisch Orkest a s torontským orchestrem Tafelmusik. Pravidelně vystupuje se soubory Correspondances, Pygmalion, Les Arts Florissants, Pulcinella ad. S Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse se představila v inscenaci Vivaldiho Arsildy coby Lisea (2017) a také na CD J. D. Zelenka: Missa Divi Xaverii (2015).

V pondělí 18. září se festival Lípa Musica letos poprvé představí ve svém domovském městě České Lípě. Na slavnostním koncertu, který bude součástí zahajovacího programu ke znovuotevření Jiráskova divadla po kompletní rekonstrukci, vystoupí světově úspěšný soubor Janoska Ensemble. Ten se na festivalu představil již v roce 2019, nyní do České Lípy přiveze svůj nový program The Big B’s. Až do doby Johannese Brahmse byla hudební improvizace nejen nespornou devízou nejlepších hudebníků, ale základní dovedností, kterou musel ovládat každý dobrý muzikant. V dnešní době je kladen důraz především na preciznost a odvaha k improvizaci se vytrácí… To ovšem není případ úspěšného souboru Janoska Ensemble, který si tentokrát vzal na mušku klasická díla Bacha, Beethovena, Brahmse či Bartóka a která představí svým osobitým stylem rafinovaně kombinujícím různé styly, a z kouzla přítomného okamžiku vytvoří společné dílo skladatelů a interpretů.

„Když jsme hledali základní myšlenku pro třetí album, vycházeli jsme z vlastní síly improvizace. Ptali jsme se sami sebe, kdo byli největší improvizátoři v období klasicismu, a napadla nás jména Bach, Beethoven a Brahms, které beztak považujeme za velké vzory, ba dokonce za patrony. Pak jsme se podívali trochu víc do moderny a už jsme měli na mysli Bernsteina, Bartóka a Brubecka. A pak jsme kvůli covidu na tomto projektu pracovali sami v ústraní. Na rozdíl od předchozích alb se nám podařilo vytvořit několik opravdu složitých symfonických skladeb, které samozřejmě hrajeme v našem jedinečném stylu. Je to Bernsteinova předehra Candide nebo Bartókovy Rumunské lidové tance ve zcela novém aranžmá, Bachův Dvojkoncert d moll v nevídané verzi „Classic meets Jazz“ a konečně Beethovenových 9 symfonií v 9 minutách. Dále kromě skladeb z naší vlastní dílny Brahmsův První uherský tanec, Beethovenova Patetická nebo Rondo à la Turk Davea Brubecka. Jsme na toto album velmi hrdí a těší nás, že se již delší dobu umisťuje v Amazon Classical Charts na 1. místě a v mezinárodních Classic Charts na 3. místě,“ představil projekt Ondřej Janoska, houslista souboru.

V následujícím týdnu festival nabídne další dva koncerty, a to návraty do tradičních lokalit, kterými je obec Prysk s kostelem sv. Petra a Pavla a město Kamenický Šenov s kinem Hvězda. V Prysku vystoupí v pátek 22. září německý host, soubor Anima Şirvani s programem Západovýchodní díván inspirovaným kulturním dialogem Západu a Východu, evropské barokní hudby a tradiční hudby staré Persie. Sobotní večer 23. září bude na programu populárnější zpestření pfestivalového programu, poctu argentinskému tangu a zejména tvorbě jeho doyena Ástora Piazzolly slouží soubor Escualo Quintet s tanečním duem Tangonexion a zpěvačkou Gabrielou Vermelho. Vstupenky na tyto koncerty jsou ještě k dispozici.

11.9.2023 16:09:42 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Lípa Musica přichází s pestrým programem

Jiří Pavlica

Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...