zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marie Terezie - stratég - matka – reformátorka

Marie Terezie 300 let

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Tyto tři kvality považují organizátoři výstavy ve Vídni za nejvýstižnější charakteristiku snad nejslavnější evropské panovnice. Místo Františka Josefa, který se stal u příležitosti stého výročí úmrtí v roce 2016 ústřední postavou rakouského výstavnictví, zaujala v tomto roce jeho předchůdkyně Marie Terezie. 13. května 2017 uplyne od jejího narození 300 let.
Podobně jako výstava o mocnáři Františku Josefovi má expozice o Marii Terezii pod souhrnným titulem Stratég – matka – reformátorka čtyři části rozprostřené v objektech ve Vídni a v Dolním Rakousku.

Zámek Hof v Marchfeldu (Moravském poli) v Dolním Rakousku hostí výstavu, která vrhá světlo na Marii Terezii jako političku. Seznamuje nás se spojence i nepřáteli a ukazuje Marii Terezii jako iniciátorku válek, které přinesly bídu a utrpení mnoha lidem v její monarchii. Ať už jde války o rakouské dědictví spojené s neuznáním pragmatické sankce nebo válku sedmiletou. Válčení a uzavírání různých spojenectví na té či oné straně zobrazují některé rysy tehdejší evropské politiky.
Na zámku Niederweiden rovněž v Dolním Rakousku vystupuje Marie Terezie v mnohem příznivějším světle – jako původkyně modernizace a reforem ve státě. Výstava objasňuje nejprve existující sociální nerovnost a stavovský systém, které podnítily dalekosáhlé reformy. Zasáhly všechny oblasti – státní správu, daňový systém, školství a církev. Zvlášť pozoruhodný je kontrast mezi přísným katolicismem panovnice v soukromém životě a osvíceným smýšlením pokud jde o vládnutí.
Samotný lovecký zámeček byl zbudován Nicolou Pacassim, nám dobře známým z přestavby Pražského hradu, a je považován za klenot pozdně barokní architektury.

Vídeňské muzeum nábytku neboli Hofmobiliendepot představuje Marii Terezii a její rodinu. Jako matka 16 dětí považovala jejich výchovu za důležitou součást vladařských povinností. Podle starého hesla „Jiní ať bojují ale ty šťastné Rakousko se zasnubuj“ s nimi nakládala jako s vysoce cenným politickým kapitálem a díky sňatkové politice se jí zdařilo udržovat dobré kontakty s mnoha zeměmi. Téma sleduje vznik mýtu o „matce vlasti“ a na příkladu vyobrazování členů císařské rodiny a podoby Schonbrunnu vývoj „tereziánského“ rokoka.
Císařská kočárovna – Kaiserliche Wagenburg bude patrně pro návštěvníky tím nejatraktivnějším, protože se dotýká „Ženského šarmu a císařovniných životní radovánek“. Marie Terezie nezasedala jen na poradách s politiky a diplomaty, ale velmi ráda se oddávala zábavám. Pořádala různé slavnosti, bály, navštěvovala divadlo, vyjížděla v s doprovodem v kočárech nebo na koni. Některé z nich jsou zde k vidění, právě tak jako ozdobné koňské postroje a kostýmy a livreje sloužících.
Všechny výstavy ve Vídni a na zámcích v Dolním Rakousku budou probíhat od 15. března do 29. listopadu a jsou přístupné denně od 10 do 18 hodin.

13.3.2017 09:03:26 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 08 (2006) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Výstava fotografií Tomáše Pospěcha Krajinky.jpg

Krajinky.jpg

V galerii VŠUP se koná do 25. února 2006 výstava fotografií Tomáše Pospěcha nazvaná Krajinky.jpg.
Soubor Kr ...celý článek


12 hodin pro Miroslava Netíka

Z tvorby Miroslava Netíka

Komorní scéna Centra experimentálního divadla - Divadlo U stolu se zaměřuje nejen na inscenace jak pravidelný ...celý článek


Umění z doby vlády Lucemburků

Z výstavy Karel IV., císař z Boží milosti

Výstavní projekt Karel IV. - císař z Boží milosti je rozsahem a významem exponátů největším počinem v historii ...celý článek



Časopis 08 - sekce

OPERA/ TANEC

Reprízy choreografií Milana a Zuzany Kozánkových

Další reprízu nových choreografií Omša Milana Kozánka a Cocoon Invisible Zuzany Kozánkové uvede 28. února a 1. celý článek

další články...