zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 18. týden

Barokní srdce Evropy: Zahrady a komponované krajiny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Národní klenoty II: Karlštejn – Císařská klenotnice
Miroslav Táborský v epizodě z úspěšného dokumentárního cyklu představuje středověký hrad plný vzácných podkladů, jenž je jedním z adeptů na zápis na prestižní seznam UNESCO (2017). Režie O. Kallus. Karlštejn byl založen českým a římským králem, později císařem Karlem IV. Původně šlo o skromnou stavbu o jedné věži. Až později se měl panovník rozhodnout využít toto místo k uložení a ochraňování korunovačních klenotů Svaté říše římské a vzácných relikvií. Stavba byla zahájena 10. června 1348 a trvala téměř deset let. Vnitřní výzdoba hradu byla dokončena až v roce 1365. Jednou z nejvzácnějších částí Karlštejna je kaple sv. Kříže – místo uložení korunovačních klenotů. Pozlacená klenba spolu se 129 deskovými obrazy mistra Theodorika vytváří jeden z nejzachovalejších gotických interiérů na světě. Dnešní podoba hradu, jak jej známe, ale není zcela totožná s původní. Je výsledkem zásadní přestavby z konce 19. století, která ve snaze vrátit hradu gotický vzhled setřela do značné míry prvky předchozích slohů. Karlštejn je jednou z našich nejvýznamnějších památek a je bezesporu i naším nejznámějším hradem.
Vysílání: 01.5., 13.00 hod., ČT2

Barokní srdce Evropy: Zahrady a komponované krajiny
Nadčasovou krásu děl, v nichž se snoubí příroda a duše člověka, představuje epizoda z výpravného seriálu o barokní krajině a památkách, které se představují z nezvyklých úhlů pohledu (2019). Režie P. Krejčí. Nejen na stavbách můžeme objevovat skrytá poselství baroka, které ve své vrcholné formě nebylo nikdy bezduché. Stejné filosofické principy jsou přítomny i v zahradách a především v komponovaných krajinách. Z jejich původní rozlohy se do dnešních dnů zachovalo žalostně málo, ale i to, co zbylo, pořád ještě nese silné příběhy, myšlenky a odkazy. Procházet barokní krajinou je jako procházet různými světy. Úplně tu nejvýsostnější barokní komponovanou krajinu hledejme na Kuksu. Kuks spolu s nedalekým Betlémem představuje unikátní krajinářskou lokalitu. Obdobně komponovaný však může být i obyčejný hřbitov. Ten ve Střílkách patří k nejpůsobivějším v Evropě. Nesmírně malebná je i kalvárie u Jaroměřic u Jevíčka a další místa, která navštívíme. Mezi velkými barokními zahradami, které se dochovaly, najdeme mnoho společného, ale také originalitu v detailech – o tom přesvědčí velkolepá zámecká zahrada v Českém Krumlově nebo park v Miloticích. Nejvíc asi překvapí málo známé, ale rozsáhlé zámecké barokní terasy, které jsou vsazené mezi chmelnice Žatecka.
Vysílání: 01.5., 16.25 hod., ČT2

Vídeňský styl – splněné sny o bydlení
Tři inspirativní projekty našich jižních sousedů. Německý dokument z cyklu Umění prostoru (Premiéra). Rakouská metropole Vídeň přímo překypuje úchvatnou architekturou. Stavbami z dob císařských až po ty současné, jež vzhledu města dodávají svěží nádech. A u Vídeňanů najdeme také velmi rozmanité styly bydlení. Nenápadná bílá fasáda ukrývá takřka neskutečné bydlení snů, jež vybudoval Alexander Gebhardt s architektem Martinem Hallerem. Na malém, úzkém pozemku postavili dům se stěnami bez oken. Díky střešním oknům jsou však navzájem propojené prostory zcela prosluněné. A pomocí chytře zabudovaných skřínek, inspirovaných stavbou lodí, je využit každý kousek domu. Udržitelnost se zde projevuje v nízkých nárocích na prostor a zdroje a v možnostech variabilního využití prostoru. Dům s názvem CoMED se honosí luxusem a futuristickým designem. Jeho neobvyklé tvary nabízejí každý den něco nového k vidění. Wellness zóna a přelivný bazén zase zajištují dostatek možností k odpočinku. Pro rodinu Hofmannových je to splněný sen. Obklopen zelení a s výhledem na vinice toužil žít Thomas Moosmann s dcerou. Tento architekt a truhlář si chatu v zahrádkářské oblasti postavil sám. Zrcadlová stěna ve všech patrech vizuálně zvětšuje místnosti. Chybí naopak volně stojící nábytek – všechno je ukryté ve vestavěných skříních, dokonce i toaleta pro hosty.
Vysílání: 04.5., 16.05 hod., ČT2
Opakování: 05.5., ČT2., 08.5., ČT2

Oblastní galerie v Liberci
Návštěva původního sídla liberecké galerie v Liebiegově vile (2001). Režie P. Kudela. Liberecká galerie našla po druhé světové válce reprezentativní prostory ve vile barona Johanna Liebiga mladšího, potomka zakladatele severočeského textilního průmyslu. Právě jeho otec původní sbírku umění Severočeského muzea obohatil svým odkazem, jenž čítal na dvě stě děl německých, rakouských a francouzských umělců 19. století. Od 50. let minulého století pak galerie nákupy cílila na vytvoření kvalitní sbírky českého umění 20. století, ale i sbírky starých mistrů holandského malířství. Na přelomu let 2013 a 2014 prestižní instituce našla nový domov v jedinečné budově bývalých městských lázní, čímž vznikl jeden z nejpůsobivějších galerijních prostorů na našem území.
Vysílání: 03.5., 02.05 hod., ČT art
Opakování: 06.5., ČT art

Artmix
Květnový měsíčník o vizuálním umění zachycuje umělce, kteří se v osobním životě museli vyrovnat s bolestnými až tragickými zážitky. Tvorba se pro ně pak stala určitou terapií a vzniklá díla souzní s pocity nejen těch, kteří prošli obdobnými zkušenostmi. Režie J. Chytilová. Jsou životní situace, které člověka zaskočí, ať je to těžká nemoc, ztráta blízkého člověka, válka. Ztrácíme půdu nohama, život se nám rázem změní. Jak se vyrovnat s takovými zážitky? Jde to vůbec? A pomůže v klíčových situacích mimo jiné i umění? Tímto tématem se zabývala výstava v Leica Gallery Prague nazvaná Tekuté písky a my jsme se rozhodli představit vám blíž některé z autorů vystavených fotografií. Kameraman a fotograf Martin Štrba hovoří o ztrátě syna a o tom, jak se s jeho odchodem vyrovnával a proč je důležité o tom veřejně mluvit. Obdobným tragickým zážitkem prošel Martin Kollár, který nám objasňuje svůj přístup k vystaveným fotografiím a knize After. Petra Vlčková žije nedaleko Ostravy, studuje fotografii a ve své práci reflektuje svoji diagnózu roztroušené sklerózy. Jak se vyrovnává s touto skutečností a jak to proměňuje její tvorbu? Výstava v DOXu Bolest těch druhých se zabývá otázkou jak lze zprostředkovat utrpení, které je pro ty, kteří ho sami nezažili, nepředstavitelné. Vznik tohoto projektu podnítila neospravedlnitelná ruská invaze na Ukrajinu a válečná zvěrstva, k nimž dochází už mnoho měsíců. Jako hlavní téma výstavy si kurátoři vytkli snahu postihnout univerzální lidskou zkušenost, kterou je schopnost přiblížit se bolesti a utrpení druhých prostřednictvím umění. ARTMIX plus přinese jako vždy nejzajímavější aktuální vizuální události na domácí scéně.
Vysílání: 04.5., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 10.5., ČT art

24.4.2023 11:04:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Květnové koncerty ArtCafé představí směsici žánrů

James Harries (Foto: Marek Musil (Tranzistor2023)

Nejbližší koncerty ArtCafé nabídnou v Broumově během května vystoupení českých i zahraničních muzikantů. Jako celý článek

další články...