zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 27. týden

Cyril a Metoděj – dědictví otců a matek zachovej nám, pane!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Večer lidí dobré vůle - Velehrad 2023
Přímý přenos tradičního benefičního koncertu. Na prostranství před velehradskou bazilikou mimo jiné vystoupí Petra Janů, Michal Hrůza, Sima Magušinová, Jiří Pavlica s Hradišťanem, Thabata Oliver a Stanley jahoda. Pořadem provedou M. Augustová a J. Václavek. Režie A. Rezek. Večer lidí dobré vůle se stal významnou kulturně-společenskou událostí, která se u příležitosti oslav státního svátku – dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje letos koná už po čtyřiadvacáté. Součástí dnů dobré vůle konaných na Velehradě u uherského hradiště bude i letos slavnostní koncert, na kterém vystoupí Petra Janů, Michal Hrůza, Jiří Pavlica s Hradišťanem, pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, členové filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, akademický sbor Žerotín, slovácký orchestr mladých a dechové hudby Bojané, Šarovec a staroměstská kapela. Benefiční DMS sbírka bude jako každoročně určena na konto lidí dobré vůle. Finanční prostředky budou rozděleny na zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi a na podporu lidem s diagnózou rakoviny a jejich blízkým. Tématem letošního večera je snaha o pokoj mezi lidmi a mír ve světě, vzájemná solidarita a tolerance a také připomínka 100. Výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, který v roce 1922 založil arcidiecézní charitu olomouc. Pořadem provedou Marcela Augustová a Jiří Václavek.
Vysílání: 04.7., 20.00 hod., ČT2

Bohoslužba z Velehradu
Přímý přenos slavnostní mše k svátku svatých Cyrila a Metoděje. Režie J. Varvařovský.
Slavnostní poutní bohoslužba při příležitosti státního svátku svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě za účasti představitelů duchovního, politického a kulturního života se stala každoroční tradicí. Letos bude hlavním celebrantem mše na nádvoří před bazilikou apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus okolo. Kázání pronese Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze. Hudební doprovod zajistí spojená dechová hudba a pěvecký sbor. Na poutní slavnosti bude připomenuto 100. Výročí úmrtí významné duchovní osobnosti, olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana.
Vysílání: 05.7., 10.30 hod., ČT2

Cyril a Metoděj – dědictví otců a matek zachovej nám, pane!
Polohraný dokument o životě, díle a odkazu sv. Cyrila a Metoděje, jejichž příchod na velkou moravu si dnes připomínáme (2013). Režie O. Schmidt a J. K. Studničková. Dokumentární film s hranými prvky představuje životní cestu svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich přínos evropské kultuře. Prostřednictvím historických faktů autoři detailně ozřejmují hlavní smysl a způsob jejich misie mezi slovany. Nezapomínají ani na odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po smrti obou bratrů. V roce 1980 byli svatí Cyril a Metoděj společně se sv. Benediktem prohlášeni Janem Pavlem II. Spolupatrony Evropy a vytvořili tak most mezi západní a východní liturgií a 9. A 21. Stoletím. Film střídá dokumentární pasáže s inscenovanými sekvencemi. Cyrila a Metoděje představují ve filmu dva skuteční kněží, Miroslav Herold a Marek Orko Vácha. Zasvěcenými slovy provázejí své putování po stopách věrozvěstů současnou Evropou. Toto propojení historie s naší současností zároveň dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a tvoří kořeny dnešní evropské společnosti.
Cyril a Metoděj a jejich žáci jsou naši duchovní otcové. Jejich písmo způsobilo pro nás, Slovany, že od Ruska až k hranicím s Řeckem se v zásadě domluvíme podobným jazykem, že tvoříme jednu všeslovanskou rodinu. Úspěch jejich mise otevřel cestu evangelizaci slovanských národů. K biblickým jazykům – latině, řečtině a hebrejštině – přibyla tak po mnoha staletích také slovanština.
Vysílání: 05.7., 12.15 hod., ČT2

Život a působení Jana Husa.
Nejvlivnějším představitelem sílících snah o nápravu české církve byl u nás mistr Jan Hus, vlivný kazatel s osudem národního mučedníka (1997). Připravili: P. Čornej a M. Petřík. Mistr Jan Hus se pravděpodobně narodil roku 1371 v husinci u prachatic. Na radu svých rodičů se dal na studia, neboť v kněžské dráze se tehdy spatřovala možnost hmotného i společenského zabezpečení. Asi v 22 letech dosáhl hodnosti bakaláře svobodných umění, o 3 roky později se již stal mistrem. Přesto pokračoval dále ve studiu teologie. Po roce 1400 byl universitní komisí jmenován kazatelem i správcem betlémské kaple, která se díky jeho působení stala významným střediskem reformního hnutí usilujícího o nápravu církve a společnosti. Kázání i spisy mu přinesly nejen věhlas, ale i mnoho nepřátel, až nakonec způsobily, že hus byl dán do klatby samotným papežem. Nejprve odešel z Prahy kázat na venkov, nicméně tento pobyt v roce 1414 vyvrcholil rozhodnutím vydat se na proslulý koncil do kostnice, kde před všemi církevními veličinami chtěl obhájit své reformní učení. Tento krok zpečetil jeho osud mučedníka a ovlivnil naší historii vznikem husitského hnutí.
Vysílání: 06.7., 13.25 hod., ČT2

Příběh kaple
V květnu 1391 byla založena Betlémská kaple v Praze spjatá s kazatelským působením Jana Husa. O více než pět století později byla založena podruhé (1995). Režie M. Duba. Betlémská kaple v Praze, neodmyslitelně spjata s působením Jana Husa, byla založena za vlády Václava IV. A zbořena v roce 1786 za vlády Josefa II. Krátce po vzniku československé republiky se objevily první úvahy o jejím znovuobnovení vzhledem k renesanci Husova učení. Znovu byla postavena až po roce 1948 architektem Jaroslavem Fragnerem. Na její vnitřní výzdobu aktivně dohlížel tehdejší ministr kultury Zdeněk Nejedlý, který prosazoval kontinuitu mezi únorovým převzetím moci komunistickou stranou a revolučním rozměrem husitství. Veřejnost do vzkříšeného svatostánku mohla poprvé vstoupit v roce 1954. V pořadu se k ideologickému pozadí obnovení tohoto symbolického místa českých dějin a ke skutečné hodnotě stavby vyjadřují přední historici a památkáři.
Vysílání: 06.7., 14.40 hod., ČT2

Bohoslužba k uctění mučednické smrti mistra Jana Husa
Přímý přenos bohoslužby církve československé husitské k uctění památky mistra jana husa z pražské betlémské kaple. Režie J. Rásocha. Bohoslužbu bude vedena patriarchou Tomášem Buttou společně s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou a královéhradeckým biskupem Pavlem Pechancem. Promluvu pronese brněnský biskup Juraj Dovala. V rámci bohoslužby opět vystoupí pěvecký sbor varhaníků a zpěváků církve československé husitské pod vedením Zdeňka Kovalčíka. Letos sbor poukáže na bohatství zpěvníku CČSH interpretací vybraných písní z různých tradic. Zmíněno bude i letošní 500. Výročí narození Jana Blahoslava.
Vysílání: 06.7., 15.00 hod., ČT2

26.6.2023 17:06:24 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Zemřela herečka Simona Postlerová

Simona Postlerová (Zdroj: Divadlo na Vinohradech)

“Na jeviště jsem poprvé vstoupila v Národním divadle coby Hanička v Jiráskově LUCERNĚ” vzpomínala celý článek

další články...

HUDBA

Slavný muzikál Vlasy

Vlasy

Vlasy
Nastává věk Vodnáře. Slavný americký muzikál z Broadwaye ve filmovém ztvárnění režiséra Miloše Forman celý článek

další články...