zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 44. týden

Dávní stavitelé: Akropole

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Umělci a láska: Emilie Flögeová a Gustav Klimt
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Pokračování francouzského dokumentárního cyklu ARTE. Vzájemně inspirující vztah čelního představitele vídeňské secese, Gustava Klimta s módní návrhářkou Emilii Flögeovou.
Vysílání: 30.10., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 05.11., ČT art

Klenoty světového dědictví UNESCO (4/6) - Itálie, říše a její odkaz
Odhalování krásy a tajemství historických svědků slavné historie země Apeninského poloostrova. Francouzský dokumentární cyklus. Itálie, kolébka Římské říše, námořních republik a renesance, je bezpochyby jednou ze zemí, které nejvíce ovlivnily západní civilizaci. Celé území je poseto svědectvími o velikosti její historie. Itálie je tak zemí s největším počtem památek světového dědictví UNESCO. Některá z těchto výjimečných míst málem upadla v zapomnění a nenávratně je poznamenal čas. Dnes ale stále přitahují zájem turistů. Na úpatí Vesuvu objevíme neuvěřitelné úsilí o obnovu Pompejí, Matera, Evropské hlavní město kultury v roce 2019, nám odhalí příběh, jak obyvatelé zachránili své město před zkázou. V Cremoně budeme mít tu šanci vidět nejstarší stradivárky, a nakonec se vydáme do poklidných Benátek, které se snaží zvládnout příliv turistů. Cesta po Itálii nám ukáže, že seznam památek UNESCO není jen pouhým soupisem, ale živým dědictvím, které nám odkázali naši předci.
Vysílání: 31.10., 17.05 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2., 06.11., ČT2

Dávní stavitelé: Akropole
V Řecku se nachází jeden z nejslavnějších městských pahorků světa, na jehož vrcholu se tyčí monumentální symboly starověku. Francouzský dokument. Velkolepé stavby na Akropoli jako by bděly nad Aténami, které se pod nimi rozprostírají. Impozantní Parthenón, ale také Propylaje, chrám Athény Niké a Erechteión. Čtyři ikony světového stavitelství byly před dvěma a půl tisíci let zbudovány ve značné výšce nad městem. Jak se sem tehdejším dělníkům podařilo dopravit na sto tisíc tun mramoru? Už skoro dvě století se generace archeologů a historiků pokoušejí odhalit tajemství starých Řeků a zjistit, jak a proč tyto mramorové kolosy vystavěli. Prostřednictvím počítačových rekonstrukcí a výkladu renomovaných odborníků na dějiny starověkého Řecka se dozvíme, jak řečtí stavitelé dokázali během pouhých patnácti let vytěžit a přepravit desítky tisíc bloků na stavbu těchto chrámů, a díky čemu se památky dochovaly dodnes, přestože stojí v seismicky aktivní oblasti.
Vysílání: 05.11., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 07.11., ČT2., 08.11., ČT2

Vizitky českých muzeí a galerií - Městské muzeum v Dačicích
Návštěva muzea sídlícího od konce minulého století v dačickém klasicistním Novém zámku (2004). Režie P. Kudela. V době příprav Národopisné výstavy v roce 1893 se i v Dačicích ustavil národopisný odbor a začal shromažďovat sbírky nejen pro tuto akci, ale i pro vznikající muzeum. Nově zřízená instituce původně sídlila ve Starém zámku a pak v bývalém františkánském klášteře. V roce 1991 byl klášter vrácen františkánskému řádu a od roku 1996 probíhalo stěhování celého muzea a galerie do současných prostor jižního křídla dačického Nového zámku. Fond muzea čítá na 30 000 exponátů a ve stálé expozici můžeme obdivovat grafiky Maxe Švabinského, napoleonské medaile, výbavu pro nevěstu z 19. století i objekty vázané k místnímu vynálezu kostkového cukru. Vzácnou památkou je také dačický graduál z roku 1587.
Vysílání: 31.10., 02.35 hod., ČT art
Opakování: 02.11., ČT art

Architektura 58-89 (7/8) - Růžena Žertová. Alena Šrámková
Alena Šrámková a Růžena Žertová byly dvě výrazné československé architektky. Žertové speciality byly obchodní domy, mj. OD Prior v Pardubicích nebo OD Prior v Košicích. Šrámková se proslavila Domem ČKD na Můstku v Praze a podílela se i na návrhu odbavovací haly Hlavního nádraží v Praze, který již nese znaky postmoderního myšlení. Jaká byla pozice žen v československé architektuře? Sedmý díl osmidílného dokumentárního seriálu. Režie J. Zajíček. V roce 2020 byla dokončena demolice brutalistní budovy bývalého Transgasu na Vinohradech. I přes protesty části veřejnosti. O něco dříve se vedla debata ohledně správného postupu rekonstrukce Hotelu Thermal v Karlových Varech. Architektura, která vznikla mezi lety 1958 a 1989 dodnes vyvolává vášně. Část veřejnosti ji stále pejorativně označuje za „komunistickou“. Osmidílný seriál režiséra Jana Zajíčka podle námětu Vladimira 518 chce tuto etapu dějin československé architektury nahlédnout komplexně, bez ideologických předsudků. Pavilon Expo 58, Plavecký stadion v Podolí, budova bývalého Federálního shromáždění, Nová scéna národního divadla, Žižkovský televizní vysílač, Vysílač s hotelem Ještěd, obchodní dům Kotva, obchodní dům Máj, Prior v Pardubicích nebo Hala Rondo, to všechno jsou ikonické stavby, které vznikly právě v tomto období. O nich, o jejich koncepci, o vztahu k režimu a jeho požadavkům, o vztazích mezi kolegy i o architektuře jako umění i technologické disciplíně v seriálu vyprávějí nejen architekti, ale i jejich příbuzní, kolegové a historici a teoretici umění. Osmidílný dokumentární seriál vypráví příběhy staveb, vývoje materiálů i samotných lidí, kteří se na jejich stavbě podíleli. A také, co postoj současné české společnosti k jedné etapě dějin domácí architektury říká o ní samotné.
Vysílání: 01.11., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 02.11., ČT art

Artmix
Listopadový měsíčník o vizuálním umění předchází udělování prestižní České ceny za architekturu 2023. Vítěze vám ještě neprozradíme, ale několik výrazných projektů z nominovaných staveb vám představíme. Téma nekonvenčních staveb probereme i se zahraničními hosty. Režie J. Chytilová. V listopadu už po osmé vyhlašuje Česká komora architektů vítěznou realizaci, která získá Českou cenu za architekturu. V širší nominaci 30 objektů byste našli rodinné i obecní domy, lávky, stodoly, venkovní restauraci, skleník, školku, vodojem s vyhlídkou, galerie, památník, veřejné prostranství... Mezinárodní porota měla opravu pestrou nabídku k posouzení a my vám v Artmixu představíme stavby, které zaujaly nás. A když už jsme u tématu architektury, oslovili jsme i letošního Architekta roku, kterým se stal Ivan Kroupa. Porotci se shodli, že každá jeho stavba je ikonou s nejvyšší architektonickou hodnotou, jasně čitelným rukopisem a vždy unikátní prostorová řešení jdou ruku v ruce s precizním výběrem materiálů v jejich syrové podobě. Připomeneme vám, že je tvůrcem pražského Centra DOX nebo technologické budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Zajímavou architekturu jsme našli i na letošním Designbloku, kde slovinská legenda architekt a designér Saša Mächtig vystavuje svůj ikonický kiosek. Ale nezanedbáme ani ostatní druhy vizuálního umění, ty nejzajímavější tipy představí Artmix plus.
Vysílání: 01.11., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 04.11., ČT art

23.10.2023 08:10:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 06 (2003) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 06 - sekce

DIVADLO

Petra Špalková ako Jana v Divadle v Řeznické

P. špalková a D. Švehlík (Foto archiv divadla)

V Divadle v Řeznické uviedol v novembri 2002 režisér Štěpán Chaloupka, inscenáciu hry francúzskeho dramatika J celý článek

další články...

HUDBA

Svět plný andělů

Repro Scena.cz

Muzikál Svět plný andělů, který je na repertoáru Městského divadla Brno a možnost seznámit se s ním měli pražš celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Oráč a smrt na scéně SOP

Jana Sýkorová (Foto archív Scena.cz)

Státní opera Praha uvedla v úterý 21. ledna 2003 ve světové jevištní premiéře komorní operu o dvou dějstvích E celý článek

další články...