zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Německý dokument z cyklu Na víře záleží. V samém centru Ulmu, města na Dunaji na jihu Německa, stojí nejvyšší kostel na světě. Jeho 161, 53 m vysoká věž je svědkem slavné minulosti města jako jednoho z nejmocnějších a nejbohatších německých měst ve středověku. Kostel, jehož stavba byla zahájena na konci 14. století, je mistrovským dílem gotické architektury a nejznámější památkou Ulmu. Kulisa mezinárodních sportovních událostí, oblíbená turistická atrakce, místo výcviku výškových záchranářů, místo duchovní obnovy: ulmský kostel je mnohem víc než jen nejvyšší kostel na světě.
Vysílání: 28.3., 16.30 hod., ČT2
Opakování: 29.3., ČT2., 01.4., ČT2

Za zvukem valašského dřeva
Na Velký pátek rozezní několik valašských údolí rachot řehtaček a klepačů. Hlas dřeva tak na čas nahradí vyzvánění zvonů (2011). Režie P. Jurda. Valašsko se čím dál více stává turistickým regionem, místní se stěhují za prací do měst a chalupáři pronikají i do zbylých enkláv, kde dřív žili převážně starousedlíci. Znamená to úplný zánik tradičního způsobu života a místní kultury? Na samotě v Jezerném u Velkých Karlovic žije se svou ženou Barborou a čtyřmi syny Vít Kašpařík, který si zde postavil dřevěnici a živí se výrobou prastarých hudebních nástrojů. Ač není původem Valach, Valašsko se pro něj stalo srdeční záležitostí. Objevil zdejší kraj už jako dítě, když sem jezdil na salesiánská duchovní cvičení. A není jediný, kdo se snaží navázat na přerušenou tradici. Komunita mladých rodin, která se setkává v dřevěném kostele ve Velkých Karlovicích, obnovuje místní zvyky, k nimž patří například velikonoční klepání. Malí Valaši rozezní na Velký pátek a Bílou sobotu několik karlovických údolí zvuky řehtaček a klepačů. Zvuky dřeva tak načas nahradí vyzvánění zvonů. Dřevo je materiál, kterého se ruce Víta Kašpaříka dotýkají denně. Vyrábí především píšťaly z černého bezu, který je tvrdý a hutný a má měkkou duši. Vytváří ovšem i ochlebky a husle nebo tradiční valašský nástroj kobzu. Valaši se k muzicírování setkávali především po chalupách a my budeme také svědky takové hudební sešlosti. Vít Kašpařík zahraje po Valašsku na polozapomenuté nástroje se svými sousedy, manžely Mužíkovými.
Vysílání: 29.3., 06.00 hod., ČT2

Emoce v umění: Bolest (13/24)
Katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se tentokrát bude zabývat lidským utrpením, které přineslo nesčetné plody umělecké tvorby. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodním díle mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Bolest je v našem životě přítomná od prvního okamžiku. Od chvíle, kdy spatříme světlo světa. Je nedílnou součástí života, pociťujeme ji od narození a nepřestaneme ji vnímat až do smrti, a proto se také stala v umění velmi častým tématem. Gener bude mj. vyprávět o životních osudech mexické malířky Fridy Kahlo, která žila a tvořila v první polovině 20. století.
Vysílání: 25.3., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 31.3., ČT art

Frida Kahlo (3/3) - Zrodila se hvězda
Závěrečná část britského životopisného cyklu zachycuje Fridu Kahlo poznamenanou životními zvraty – na vrcholu tvůrčích sil i na sklonku života. Dokument BBC. V druhé polovině života Frida Kahlo touží být svobodná, dělat si co chce, cestovat a prosadit se jako umělkyně. Pózuje k dnes ikonickým fotografiím Nicolase Murraye, má poměr s Trockým, přátelí se s André Bretonem a vztah hlubší než přátelství ji zřejmě pojí s jeho ženou Jacqueline. Jak odvážná byla na vrcholu tvůrčích sil i před smrtí? Jak na ni vzpomínají žáci? Jak vzdorovala strachu, depresi, pocitu osamění a bolesti? V čem tkví síla jejího odkazu?
Vysílání: 26.3., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 27.3., ČT art., 31.3., ČT art

25.3.2024 20:03:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...